Neko bitan

Naklijala pšenica može da se koristi u ishrani stoke

U ishrani životinja najčešće se koristi celo zrno žitarica, ali naklijavanje pšenice može značajno da poboljša kvalitet stočne hrane. Zato, ukoliko gajite pšenicu, a čuvate i stoku, obavezno pročitajte sledeći tekst!


Svi preživari u prirodi pasu i zimi se snalaze za hranu:
 brste grane, kopaju sneg, traže nešto zeleno da pojedu. Kada držimo stoku i domaće životinje zatvorene i hranimo ih samo suvom hranom, njihov jelovnik u pogledu salata prilično je siromašan.

 

Setva pšenice u optimalnom roku i padavine, kojih je bilo sporadično u manjoj ili većoj meri, glavni su razlog za dobar razvoj ovog useva. Vlage u gotovo svim rejonima ima dovoljno u površinskom sloju, ali se još o potpunoj sigurnosti za razvoj pšenice do žetve ne može govoriti. Utvrđeno je da se usevi pšenice nalaze u fenofazi od razvijenog jednog do tri lista pa do početka bokorenja.

Više dnevne temperature nisu izazvale prekid mirovanja!

Prema izveštaju prognozno-agrometeorološke službe iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda, decembar 2017. godine bio je znatno topliji u odnosu na višegodišnji prosek. Tokom decembra je zabeleženo više padavina nego što je uobičajeno, a najviše ih je bilo na jugoistoku Srbije, do 150 mm po metru kvadratnom.

Zaliha vlage u sloju zemljišta do 1 m dubine je na najvećem delu teritorije Srbije dobra, oko 140 mm po metru kvadratnom, a ponegde i više od toga.

Krajem godine je u ranim jutarnjim satima u mnogim proizvodnim područjima bilo slabih do umerenih mrazeva na visini do dva metra.


Temperature vazduha
 su u granicama višegodišnjih proseka, a takođe su i normalni uslovi vlažnosti. Posle neuobičajeno toplog vremena koje je obeležilo početak januara, u drugoj nedelji je došlo do manjeg pada temperature praćenog tek ponegde slabim padavinama.

 

Nastavak na strani br. 2

Kao što čovek voli da jede salatu, tako vole i životinje, naročito preživari. Salatu možemo da im priuštimo tako što bismo seme žitarica, recimo kukuruza, pšenice, ječma, ili raži sipali po betonu i to kada je temperatura 10-15 stepeni. Zatim bi seme trebalo da se nakvasi i u narednih nedelju dana možemo da očekujemo da nikne. Žile prave splet, kao tepih, pa onda možemo te zelene biljčice da urolamo i stavljamo životinjama u jasle, kako bismo im omogućili kompleksniju i zdraviju ishranu.



U semenu koje počne da klija, od relativno malog broja organskih jedinjenja stvara se čitav kompleks.  Neka od njih su enzimi, vitamini i hlorofil.
 To znači da mi na ovaj način obogaćujemo ishranu životinja, ali doprinosimo i da one budu zdravije, otpornije na bolesti, produktivnije, da daju više mleka, mesa i tako dalje.

Dakle, jednom vrlo jednostavnom i jeftinom metodom možemo napraviti značajne pomake u ishrani životinja.Proklijale žitarice mogu da se koriste u ishrani svih vrsta životinja, pa i živine. U koncentratima imamo mleveni kukuruz i druge žitarice, a naklijavanjem žitarica još više obogaćujemo hranu. Za naklijavanje semena možemo koristiti i stalaže u sušarama.

Proklijale žitarice mogu da se koriste u ishrani svih vrsta životinja, pa i živine.

U njima imamo veliki broj lesa. Kada stavimo seme i nakvasimo ga, dobijemo takozvani „zeleni tepih“. Na taj način možemo obogatiti ishranu životinja tokom cele godine, naročito ukoliko su one često zatvorene.

Krajem godine je u ranim jutarnjim satima u mnogim proizvodnim područjima bilo slabih do umerenih mrazeva na visini do dva metra i u prizemnim delovima, ali bez negativnog uticaja na poljoprivredne kulture.

Do kraja decembra meseca usevi pšeniceiz optimalnih i tolerantnih rokova setve su se dobro izbokorili i pripremili za zimski period.

Više dnevne temperature u ovom periodu nisu na srecu izazvale prekid mirovanja.

Kratkotrajni snežni pokrivač polovinom januara je bio blagotvoran. Pomogao je mladim biljkama pšenice u borbi sa niskim temperaturama, a njegovo naglo topljenje je pozitivno uticalo na poboljšanje rezerve vlage u dubljim slojevima zemljišta.

Zdravstveno stanje useva

Zbog nešto veće vlage tokom druge polovine decembra u nekim proizvodnim područjima je uočeno prisustvo biljnih bolesti na ozimim žitima, pa se u nekim usevima pšenice pojavila rđa.

 

 

Exit mobile version